طراحی سایت مونتاژ سیم

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

وب سایت، امکان حضور هر شخص، مجموعه، شرکت و سازمان را در دنیای وب فراهم می کند. داشتن یک وب سایت اینترنتی مانند داشتن یک مغازه، فروشگاه و یا فضایی است که دارای هیچ محدودیت مکانی و زمانی نیست و در دسترس کل جهان می باشد. با ما همراه باشید تا در کوتاه ترین زمان ممکن شما را وراد فضای کسب و کار اینترنتی کنیم.

شرکت سیماگر یک شرکت معتبر و باسابقه و فعال در زمینه تولید تخصصی طراحی سایت ، سئو و بازاریابی اینترنتی میباشد .با طراحی سایت مونتاژ سیم شما میتوانید از بستر اینترنت به کسب و کار خود بپردازید و فرصت های فروش خود را با بهتر دیده شدن افزایش دهید.

shape main-pic

فروش

021 79942

تلفن شرکت

021 2222 1223

تلفن همراه

0912 144 23 55

خدمات ما

در این مقاله که بصورت اختصاصی توسط تیم محتوا گروه مهندسی پرشین تکنیک تهیه و گردآوری شده است، قصد داریم شما را با مراحل ساخت یک تابلو برق توزیع ساختمانی آشنا کنیم.

پس اگر قصد مونتاژ تابلو توزیع ساختمانی را دارید، تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

اولین مرحله در مونتاژ تابلو توزیع ساختمانی این است که بعد از ساختن اسکلت تابلو، باید صفحه تابلو از داخل اسکلت مشابه تصویر زیر خارج شود.

در ادامه با توجه به نقشه تک خطی و بعد از آن کشیدن نقشه شماتیک تابلو، چینش قطعات در تابلو مشخص می گردد.

لازم به ذکر است که در تمام تابلوهای برق برای نصب قطعات روی صفحه، یک پل برای هم اندازه شدن تمام قطعات در نظر گرفته میشود.

این نکته مهم در این بخش قابل ذکر است که برای استقرار مینیاتوری بر روی پلها، سازنده نیاز به ریل مینیاتوری دارد که با توجه به اندازه پلها آنها را برش داده و بروی پل با کمک پیچ سرمته و دریل شارژی نصب میکند.

در ادامه بعد از نصب ریل بر روی پل، برای قرار دادن آن در محل خود از دو عدد مینیاتوری کمک گرفته میشود.

سپس پل و مینیاتوری را در زیر روبند در محل استقرار خود قرار داده و بعد از علامت گذاری محل پل، آن را بر روی صفحه ی اصلی (مشابه تصویر) پیچ می کنیم.

در تابلو توزیع ساختمانی کلید اصلی مجموعه از نوع کلید اتوماتیک اشنایدر ۵۰ آمپر فیکس می باشد که برای سوار کردن تمام کلیدهای اتوماتیک بر روی پل، باید از پیچ های فیکسری که در داخل پک آن قرار دارد کمک گرفته و محل استقرار آن را بر روی پل مربوطه علامت گذاری نموده و بعد از سوراخکاری به وسیله دریل آن را در جای خود ثابت نماییم.

نکته لازم به ذکر این است که تمام این پیچ ها با مهره از زیر پل مهار میگردد.

در ادامه مانند نصب پل مینیاتوری در مرحله قبل تمام پل قطعات را شابلن و در جای خود مستقر می نماییم.

در مرحله بعد با توجه به نقشه شماتیک خطی، کلیه مینیاتوری ها، کلیدهای محافظ جان و رله های مربوطه در محل مشخص خود باید قرار داده شود.

سپس در مرحله بعد برای قسمت وایرینگ و سیم کشی باید از داکت های ( کانال ) شیار دار برای کل تابلو استفاده کنیم.

این نوع داکت به دلیل وجود شیارهایی که روی خود دارند، سیم کشی را در داخل تابلو آسان نموده و میتوان در هر قسمت، هر قطعه را به راحتی در قسمت اتصال سیم را از داکت خارج نمود.

این نکته قابل ذکر است که معمولا در چینش قطعات به محل استقرار داکت نیز توجه میگردد و راحترین و کمترین مسیر برای عبور سیم ها مورد استفاده قرار میگیرد.

بعد از برش داکتها آنها را به وسیله پیچ سرمته و دریل شارژی بر روی صفحه (مشابه تصویر زیر) نصب میکنیم.

  در مرحله بعد نوبت به انتخاب ترمینال جهت اتصالات ورودی و خروجی وایرینگ (ورودی کابل و سیم های خروجی ) میرسد که معمولاً طراح برق هر ساختمان با توجه به سیم و کابل های استفاده شده در پروژه، سایز ترمینال ها را تعریف میکند.

ما در اینجا برای هر فاز خروجی و ورودی معمولاً از ترمینال با رنگ بندی های مخصوص و طبق استانداردهای خاص استفاده می کنیم.

بطور مثال برای فاز R   رنگ قرمز ، فاز S  رنگ زرد ، فاز T رنگ طوسی ، نول رنگ آبی و برای ترمینال های فرمان از رنگ های سبز ، مشکی و … استفاده مینماییم.

با توجه به جدول جریان و نمره سیم مربوط به آن ( جدول زیر ) رنج ترمینال بطور معمول یا هم اندازه سیم و کابلها و یا یک رنج بالاتر از آن جهت سربندی راحتتر در نظر گرفته می شود.

برای قرارگیری ترمینال ها نیز از همان ریل مینیاتوری (یا ریل ترمینال ) بر روی صفحه اصلی استفاده می کنیم.

با قرار دادن انتهای زیرین ترمینال بر روی ریل قسمت جلو در پایین ترمینال، به وسیله پیچ گوشتی در مکان مورد نظر جا میندازیم.

برای خارج کردن ترمینال از روی ریل نیز از همین روش استفاده میکنیم.

در ادامه بعد از کامل شدن چیدن قطعات بر روی صفحه نوبت به اجرای وایرینگ و سیم کشی آن می گردد.

به عنوان مثال در این تابلو با  نقشه شماتیک زیر وایرینگ انجام میشود.

در اینجا برای سیم کشی تابلو، ما برای ابتدا و انتهای هر سیم از وایرشو یا سرسیم استفاده می کنیم.

وایرشوها برای هر سایز سیم رنگ بندی مشخصی دارد که پرکاربردترین آنها وایرشوهای زیر می باشند.

  برای پرس وایرشو باید از دستگاه پرس وایرشو استفاده کنید که در زیر تصویر آن قرار گرفته است.

در قسمت جلو پرس وایرشو شیارهایی وجود دارد که بر روی هر کدام از شیارها سایز وایرشوها نوشته شده است.

با قرار دادن وایرشو بر روی قسمت سیم که پوست آن بوسیله سیم چین برداشته شده و قرار دادن سیم و وایرشو در داخل پرس و با فشار دادن دسته های آن به سمت داخل سیر سیم پرس شده و دو فک پرس به حالت خلاص در می آید.

معمولاً بر روی هر سیم در قسمت ابتدا و انتهای آن جهت پیدا کردن راحت وایرینگ شماره مخصوصی قرار میگیرد که اینکار برای رفع عیب آسان و پیدا کردن راحت تر هر سیم بسیار مفید است.

این نکته نیز لازم به ذکر است که معمولا برای سیم های اصلی ورودی از نوشته هایR S T  استفاده میگردد.

در اینجا ما برای اتصال پشت کلیدهای مینیاتوری به کلید اصلی و رساندن جریان و ولتاژ به کلیدهای مینیاتوری، از اتصال پل سیم نمره ۶ استفاده می کنیم که به تعداد کلیدهای مینیاتوری و تقسیم بندی فازی آنها، سیم نمره ۶ و ۴ (با توجه به آمپر کلیدهای مینیاتوری) را به اندازه متناسب بریده و با وایرشو دوبل نمره ۶ به هم اتصال داده و ابتدا و انتهای هر فاز را به کلید اصلی با کابلشو اتصال میدهیم.

همانطور که در عکس فوق مشاهده میکنید تمامی ابتدا و انتهای سیم ها با وایرشو و شماره سیم مشخص و نصب گردیده است.

  معمولا برای اتصال سیم های بالاتر از سایز یا نمره ۱۰ باید از کابلشو که تصویر آن در زیر قرار گرفته است، استفاده نمود.

کابلشوها رنج های مختلفی دارند و از نمره ۶ تا ۳۰۰ برای سیم های ۶ تا کابل های ۳۰۰ ساخته میشود.

همچنین قطر سوراخ مخصوص پیچ آنها با توجه به سایز و پیچ محل اتصال متفاوت می باشد.

بطور مثال در روی کابلشو فوق شماره ۸-۲۵ حک شده است که ۲۵ سایز کابل و ۸ نمره پیچ آن می باشد.

MZ نیز حرف اختصاری تولید کننده این کابلشو است.

  برای پرس کردن کابلشو ما از دستگاه پرس کابلشو هیدرولیک استفاده می کنیم که با توجه به پمپ روغنی که داخل این دستگاه وجود دارد عمل پرس با آن با حداقل نیروی ممکن امکان پذیر است.

  شیرینگ ها برای عایق کردن اتصالات مسی بکار می روند که در سایزهای و کاربردهای مختلف ساخته میشوند.

معمولا رنگبندی شیرینگ ها بستگی به فاز مورد نظر برای عایق کردن دارد.

لازم به ذکر است که تمام مشخصات شیرینگ در هنگام ساخت روی آنها چاپ میگردد.

در ادامه مونتاژ تابلو توزیع ساختمانی و بعد از پرس کردن کابلشو، نوبت به عایق کردن قسمت انتهایی کابلشو میرسد که ما آن را بوسیله سشوار صنعتی بر روی کابلشو  فیکس می نماییم.

  کلید محافظ جان با مقایسه جریان ورودی بین فاز و نول عملیات محافظت از جان افراد را انجام میدهد و نسبت به فیوز دارای حساسیت به مراتب بالاتر می باشد.

در هنگام سیم کشی کلید محافظ جان، حتما باید دقت گردد تا سیم های ورودی فاز و نول از قسمت بالای آن و خروجی کلید محافظ جان از قسمت پایین آن استفاده شود.

در صورت عدم رعایت صحیح وایرینگ، محافظ جان در زمان قرار گرفتن در مدار به حالت قطع در می آید.

همچنین این نکته در اینجا لازم به ذکر است که در انواع محافظ جان مکان سیم نول با حرف N   مشخص گردیده است.

  رله ها کاربردهای متفاوتی در تابلو برق دارند و در بیشتر مواقع برای مدارات فرمان استفاده میگردند که از لحاظ نوع ولتاژ بوبین، تعداد کنتاکت های قطع و وصل و مقدار آمپر قابل تحمل کنتاکت های خروجی قابل تقسیم بندی می باشند.

تمام رله ها دارای دو پایه یA1  برای فاز ورودی و A2  برای نول ورودی بوبین یا در جریان DC  مثبت و منفی برای فرمان گیری رله بوبین می باشند.

در روی پایه رله های COM  برای ورودی تیغه های رله، NO  (نرمال اپن) تیغه باز ، NC  (نرمال کلوز) تیغه بسته مشخص میگردد.

ما در این تابلو از رله فقط برای خاموش و روشن کردن تعداد محدودی روشنایی با آمپر پایین با فرمان از روی درب تابلو و فرمان از بیرون تابلو استفاده کرده ایم.

  در هر تابلویی برای اتصالات سیم های نول و ارت نیاز به شمش نول و ارت و یا ترمینال نول و ارت داریم که ما برای اینکار از شمش مسی نول با مقره و شمش مسی ارت با خاصیت اتصال مستقیم با بدنه استفاده میکنیم.

شما میتوانید نمونه شمش نول با مقره چکمه ای در عکس زیر مشاهده کنید.

همانطور که در عکس مشخص است شمش ارت مسقیما به صفحه تابلو پیچ میگردد تا چنانچه تابلو اتصال به بدنه داشته باشد مستقیما به ارت متصل گردد.

مونتاژ صفحه تابلو در این بخش به اتمام میرسید.

حالا باید صفحه اصلی را در داخل فریم یا اسکلت اصلی قرار دهیم و چهار کنج آنرا به وسیله پیچ های ۸ که به اسکلت اصلی جوش داده شده است با مهره مهار کنیم.

در ادامه نوبت به بستن قطعات روی درب تابلو میرسد که در ادامه این بخش را نیز آموزش خواهیم داد.

در این بخش روی درب این تابلو از کلیهای گردان تک حالته (۱ – ۰ ) و چراغ سیگنال برای مشخص کردن برق ورودی تابلو (جهت اطلاع از قطع یا وصل بودن برق تابلو از روی درب تابلو ) استفاده گردیده است.

جهت تغذیه سیگنال های LED از فیوزهای ۲ آمپر سه فاز (جهت محافظت) در تابلو استفاده میگردد.

پس از طی نمودن مراحل فوق، مونتاژ تابلو توزیع ساختمانی به اتمام میرسد و روبندها بر روی اجناس قرار می گیرد.

کلام آخر در این آموزش سعی کردیم تا کلیه مراحل ساخت و مونتاژ تابلو برق توزیع ساختمانی را برای شما همراهان گرامی بصورت شفاف و کامل آموزش دهیم و امیدواریم که این آموزش جذاب برای شما مفید واقع شده باشد.

لازم به ذکر است که گروه فنی مهندسی پرشین تکنیک با دارا بودن کادری مجرب و حرفه ای، آماده ارائه انواع خدمات طراحی، ساخت و اجرای پروژه‌های برقی و تامین ملزومات برقی، روشنایی، اتوماسیون صنعتی در ایران میباشد.

شما میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره رایگان با همکاران ما در واحد بازرگانی پرشین تکنیک در ارتباط باشید.

در انتها شما میتوانید از طریق بخش پرسش پاسخ این مقاله، سوالات و نظرات خود را در ارتباط با آموزش مونتاژ تابلو برق توزیع ساختمانی برای ما ارسال نمائید.

همکاران ما مشتاقانه آماده پاسخگویی به سوالات و نظرات شما همراهان گرامی هستند.

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند * دیدگاه نام * ایمیل * وب‌ سایت ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.

شماره تماس : ۰۲۱۳۳۹۷۷۶۱۵ - ۰۲۱۳۳۹۷۷۶۸۰ شماره تماس همراه : ۰۹۱۲۳۹۹۲۲۰۸ - ۰۹۱۲۵۷۵۲۹۱۵ پست الکترونیک : info@persiantco.

com تهران، لاله‌زار جنوبی، پاساژ ایران، طبقه منفی یک، سمت راست، پلاک 2 کليه حقوق اين سايت متعلق به گروه فنی مهندسی پرشین تکنیک ميباشد | طراحی سايت و بهينه سازی سايت توسط پارس وب

image
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

ارتباط با ما

image

شرکت سیماگر یک شرکت معتبر نرم افزاری در زمینه تولید نرم افزار، طراحی سایت، سئو سایت ، نرم افزار های حرفه ای تحت وب توزیع شده، برندینگ و تبلیغات ، بازاریابی از جمله دیجیتال مارکتینگ میباشد که نشان از توان عملیاتی این شرکت در ارائه خدمات میباشد. ما در تلاش هستیم تا با توجه به وضعیت اقتصادی و معیشتی که امروزه مردم کشور عزیزمان ایران با آن دست و پنجه نرم میکنند با ارائه کار با کیفیت و قیمت مناسب باعث رضایت مندی مشتریان عزیزمان شویم و به عنوان مسئولیت اجتماعی خودمان سهمی در رونق کسب و کار های کشورمان داشته باشیم.

جهت مشاوره و استعلام قیمت میتوانید از طریق شماره تلفن های زیر به صورت مستقیم با ما در ارتباط باشید

نمونه کارها

shape
shape
shape
shape

انواع خدمات

map